parallax background

طرز تهیه پیتزا خانگی پپرونی بدون فر

طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی
طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی
طرز تهیه مرغ بریان خانگی
آموزش مرغ بریان

خلاصه 2 دقیقه‌ای آموزش پیتزا خانگی پپرونی بدون فر :


فیلم کامل 10 دقیقه‌ای آموزش پیتزا خانگی پپرونی بدون فر :متن فیلم بالا(طرز تهیه پیتزا خانگی پپرونی)

🔸سلام ابوالفضل جعفری هستم و می‌خواهیم آموزش پیتزا پپرونی را با هم داشته باشیم، پیتزایی که اگر دسترسی به فر نداشتید، بدون فر و در ماهیتابه بتوانید درست کنید.
همه چیز را برایتان کمی ساده‌سازی کردم، خمیرش را کمی ساده‌تر می‌گویم، سسی که برای پیتزا درست می‌کنیم ساده‌ترش را می‌گویم تا بتوانید راحت‌تر و در خانه انجام بدهید و درست کنید. ابتدا با خمیر شروع می‌کنیم.
برای مشاهده طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی روی این لینک کلیک کنید

طرز تهیه سس پیتزا:

برای اکثر پیتزاها من از سس مارینارا استفاده می‌کنم که نحوۀ درست کردن کاملش را در مجموعۀ پیتزا‌ها به شما آموزش دادم. الان اگر بخواهیم سریع کارمان را راه بیندازیم و در عین حال یک پیتزای خوشمزه‌ای داشته باشیم از سسی استفاده می‌کنیم که آموزشش را به شما می‌گویم.
مواد لازم برای سس پیتزا:
سس کچاپ دو قاشق غذاخوری
سیر یک حبه
آویشن نصف قاشق چای‌خوری

در این فاصله اگر بخواهم یک سس خیلی سریع به شما یاد بدهم که به اصطلاح کار راه انداز باشد و بخواهید خیلی زود به آن برسید، این است که یک حبه سیر را در تقریباً دو قاشق غذاخوری کچاپ رنده کنید.

اگر سیر بزرگ بود نصف آن هم کافی است. تقریباً به اندازۀ دو تا سه پینچ یا نصف قاشق چای‌خوری آویشن هم به مواد سس اضافه کنید و کمی فلفل سیاه.
این یک سس خیلی سریع برای پیتزا است. سس را آماده کنید تا روی خمیر بریزید.

پیتزا پپرونی:

مواد لازم پیتزا پپرونی برای هر پیتزا با قالب بزرگ:
پپرونی یا سوسیس و کالباس 200 گرم
پنیر پیتزا ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم
خمیر پیتزا 250 تا 300 گرم
آویشن نوک قاشق چایخوری
سس سه تا چهار قاشق غذاخوری
فلفل دلمه(اختیاری) چند تکه کوچک

برای این پیتزا من از پپرونی که خودم درست کردم استفاده می‌کنم، شما می‌توانید از سوسیس، کالباس و یا هر چیزی که خودتان دوست دارید استفاده کنید.
پنیر پیتزا تقریباً به اندازۀ دو مشت کافی است، وزن آن را نمی‌توانم دقیق بگویم. وقتی پنیر را روی پیتزا بریزید می‌بینید که چقدر لازم است.
بعد از اینکه خمیر را چونه کردید در تابه پهن ‌کنید. در مورد تابه یک توضیح بدهم،

ترجیحاً از تابۀ چدنی استفاده کنید، چه برای پیتزا که بخواهید درست کنید، چه نان و کلاً برای هر غذای دیگری تابه‌هایی که کف ضخیمی دارند را انتخاب کنید.
خیلی مهم است که تابه سنگین باشد و خیلی نازک نباشد، چون بلافاصله همه چیز را می‌سوزاند و تمام حرارت را از قسمت کف رد می‌کند و بالا می‌آورد، ولی وقتی ضخیم باشد یک مقداری از حرارت را بیرون می‌دهد و خیلی برای پختن آرام مخصوصاً برای چیزهای مثل خمیر، نان و چیزهای حجیم تابۀ چدنی ضخیم خیلی خوب است.

پهن کردن خمیر پیتزا:
کف تابه را کمی چرب کنید، نمی‌خواهیم خمیر سرخ شود فقط می‌خواهیم کمی برشته شود، برای همین روغن را در حد چند قطره و کمتر از یک قاشق چای‌خوری بریزید و کف تابه را چرب کنید. با همین چربی که کتف تابه هست دستتان را چرب کنید تا خمیر موقع باز کردن به دستتان نچسبد.
برای باز کردن خمیر احتیاج به وردنه یا چیز دیگری ندارید و با دست می‌توانید باز کنید.

کمی چونه را کف تابه پهن کنید و بعد همان‌جا با فشار دستتان خمیر را با دست باز کنید. فقط تا جایی که می‌توانید سعی کنید خمیرتان یکنواخت باز شود و بعضی جاها ضخیم و بعضی جاها نازک نباشد.
بعد از اینکه خمیر را پهن کردید یک مرحلۀ یک ربعی دیگر هم باید به آن استراحت بدهید. همین‌جا درش را بگذارید و یک ربع به آن زمان بدهید که خمیر دوباره کمی پف کند.

می‌بینید که اگر خمیر را حدود ده دقیقه تا یک ربع بگذارید، حجم آن بیشتر شده است و خمیر پف کرده است.
سسی که درست کردید را روی خمیر بمالید، خیلی فشار ندهید که لطافت و پوک بودن خمیرتان از بین نرود. به خاطر اینکه الان خیلی خمیر پف‌دار و سبکی است.

سس اصلی که برای پیتزا استفاده می‌کنیم سس مارینارا است. اصلی‌ترین و خوشمزه‌ترین سس برای پیتزا هست که آن را کامل در مجموعۀ استادان پیتزا که آموزش پیتزاهای حرفه‌ای، سس‌ها و خمیر هست گفتم.
فقط به عنوان یک جایگزین کار راه انداز و چیزی که بخواهید سریع انجام دهید، می‌توانید از کچاپ، سیر، آویشن و فلفل سیاه استفاده کنید. ولی اگر بخواهید خیلی حرفه‌ای‌تر باشد می‌توانید در همان مجموعه مارینارا، سالسا و سس‌های مربوط به پیتزا را یاد بگیرید.
روی سس پنیر بریزید. پنیر را خیلی زیاد نریزید چون پیتزا در تابه است و در فر نمی‌رود که پنیر رویش برشته شود.

اگر پنیر خیلی زیاد باشد آب شده و کاملاً روان می‌شود. فقط در حد اینکه روی سس را بپوشاند کافی است. یک کم پنیر را روی هم فشرده کنید که زود روان نشود و راه نیفتد.
حالا پپرونی که خودم درست کردم را می‌برم، شما می‌توانید هم از پپرونی استفاده کنید یا از سوسیس، کالباس یا هر چیز دیگری که خودتان دوست داشته باشید. پپرونی را روی پیتزا کنار هم بچینید. کمی پنیر روی آن بریزید که آب شود و پپرونی‌ها را به هم بچسباند.

فلفل دلمه را به صورت حلقه‌ای برش بزنید و حلقه‌ها را درسته روی پیتزا بگذارید که ظاهر قشنگ‌تری داشته باشد. یک پینچ کوچک هم پنیر روی حلقه‌های پیتزا بریزید و کمی هم آویشن روی آن بریزید.
ما وقتی پیتزا را در فر می‌گذاریم آویشن را از قبل نمی‌ریزیم، چون آویشن در فر می‌سوزد، هم بدرنگ می‌شود و هم تلخ می‌شود. ولی در این پیتزا چون قرار است در تابه و با در بسته و بخار پخته شود می‌توانید آویشن را بریزید.
در تابه را بگذارید و آن را روی شعلۀ گاز قرار دهید. حرارت شعله باید خیلی خیلی کم باشد.
اگر فکر می‌کنید ممکن است بسوزد از شعله‌پخش‌کن هم می‌توانید استفاده کنید و به آن زمان بدهید تا بپزد. چون به نسبت گازهای مختلف فرق می‌کند و مثل فر نیست که به شما بتوانم زمان بدهم.
صبر کنید کمی که گذشت و خمیر کمی پف کرد و حالت پخت گرفت، یک گوشه از خمیر را با قاشق بلند کنید و نگاه کنید اگر زیرش کمی طلایی شده باشد کافی است و تا آن موقع پنیرتان هم حتماً آب شده است و می‌توانید میل کنید.

تقریباً بعد از یک ربع تا ۲۰ دقیقه روی حرارت خیلی کم پنیر کامل آب شده است، فقط زیرش را چک کنید هر وقت دیدید خمیر حالت طلایی قهوه‌ای پیدا کرد یعنی کامل پخته است.
فقط چند ثانیه صبر کنید و وقت بدهید کمی سرد شود و پنیر از حالت روان بودن خارج شود تا خودش را بگیرد و بعد ببرید.
دوباره روی آن کمی آویشن بریزید. خمیر که کامل پخته است و پنیر آن هم آب شده است و اگر زیرش را هم ببینید می‌بینید که خمیر کامل برشته شده است.
فقط کمی صبر کنید که پنیرش کمی خودش را بگیرد و بتوانید راحت‌تر میل کنید.

فقط چند ثانیه صبر کنید و وقت بدهید کمی سرد شود و پنیر از حالت روان بودن خارج شود تا خودش را بگیرد و بعد ببرید.
دوباره روی آن کمی آویشن بریزید. خمیر که کامل پخته است و پنیر آن هم آب شده است و اگر زیرش را هم ببینید می‌بینید که خمیر کامل برشته شده است.
فقط کمی صبر کنید که پنیرش کمی خودش را بگیرد و بتوانید راحت‌تر میل کنید.
دیدید که خیلی پیتزای راحتی است، اگر فر ندارید و یا در آن لحظه به فر دسترسی نداشتید می‌بینید که می‌توانید پیتزا را درون تابه هم بپزید.
حرارت شعله را خیلی کم کنید، کف تابه‌تان ضخیم باشد. کاملاً زیر خمیر طلایی می‌شود و خیلی خمیر تردی می‌شود و پنیر آن هم کاملاً آب شده است.
امیدوارم درست کنید، با هر سبک و موادی که می‌خواهید استفاده کنید و لذت ببرید.
ممنون که همراه من بودید، من ابوالفضل جعفری هستم و با آشپزتی‌وی در خدمت شما هستم.

❔هر سوالی هم در مورد این آموزش داشتید لطفاً در بخش دیدگاه در پایین همین صفحه بپرسید تا پاسخ داده شود🙏 ‌

6 دیدگاه

 1. زینب گفت:

  مرسی از آموزشتون.
  اگه بخوایم خمیر پیتزا رو از روز یا روزای قبل آماده کنیم، چطور باید اون رو فریز کنیم و یا به حالت نیمه آماده داشته باشیم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام، ممنون، نیازی به فریز کردن نیست .خمیر پیتزا رو حداقل تا دو سه روز و بسته به نوع یخچال بیشتر از سه روز هم میتونید در دمای بالای صفر یخچال نگه دارید به شرطی که حتما در ظرف بسته باشه یا با پلاستیک پوشیده باشه

 2. زهرا گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت آموزشهای مفید و کاربردیتون
  ببخشید فکر میکنم قبلا هم ازتون درخواست کردم،
  میشه لطفأ آموزش پپرونی خودتون رو بفرمائید.
  کلأ اگر ممکنه آموزش سوسیس و کالباس خونگی لطفأ.
  یاعلی

 3. ثریا گفت:

  سلام
  اموزشاتون عالیه // اصلا رد خور نداره چیزی با دستورات شما درست کنم همون در نیاد//من حتما اموزش های شمارو خریداری میکنم سر فرصت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟